SVETOVALNO DELO

Temeljni cilj svetovalnega dela kot tudi glavni cilj vrtca je optimalni razvoj vsakega posameznega otroka. Naloga svetovalne službe v vrtcu je prispevati in pomagati, da bi bili vsi udeleženci v vzgojno-izobraževalnem procesu uspešni pri doseganju tega temeljnega cilja in pri osvajanju drugih zastavljenih ciljev. Delo svetovalne službe je zasnovano interdisciplinarno. Cilj svetovalnega dela je pomagati vsem možnim udeležencem v vrtcu: otrokom, staršem in zaposlenim na različnih področjih dela ter življenja, da bi bili kot celota čim uspešnejši pri uresničevanju temeljnega in drugih zastavljenih ciljev , pri reševanju različnih problemov, pa naj bo to reševanje pedagoških, socialnih ali psiholoških vprašanj, problemov pri delu, življenju in pri vzgojno-izobraževalnem procesu. Svetovalno delo zajema različne dejavnosti:

  • pomoči,
  • razvojne in preventivne dejavnosti,
  • dejavnosti načrtovanja in evalvacije.

Najpogostejše teme, o katerih se lahko pogovarjate oz. se posvetujete s svetovalno delavko:

  • priprava in posvetovanje ob vključitvi otroka v vrtec,
  • posvetovanje ob vstopu otroka v šolo,
  • posvetovanje o vzgoji in otrokovem razvoju,
  • posvetovanje ob kritičnih situacijah v družini (rojstvo, razveza ali ločitev, selitev, smrt, odvisnost, druge stiske, s katerimi se srečujete kot starši),
  • razumevanje in pomoč pri odpravljanju otrokovih razvojnih, čustvenih in vedenjskih težav ter stisk (težave pri hranjenju, spanju in bioritmu, močenje postelje, blatenje oziroma prekomerno zadrževanje blata, nemirnost, nočne more, strah, samozadovoljevanje, agresivno vedenje in drugo),
  • svetovanje o možni pomoči otroku s težavami in motnjami v razvoju ter nadarjenemu otroku (otroci s posebnimi potrebami).

Posebno pozornost posvečamo otrokom s posebnimi potrebami in otrokom z rizičnimi dejavniki tveganja. Na podlagi zapisnika multidisciplinarnega tima razvojne ambulante in/ali vrtca otrok pridobi dodatno strokovno pomoč, ki mu jo nudi vzgojiteljica predšolskih otrok za zgodnjo obravnavo.

Svetovalna delavka:                             

Karmen Okorn                                    

Telefon:                                                           

E-naslov:

CELOSTNA ZGODNJA OBRAVNAVA OTROK S POSEBNIMI POTREBAMI IN OTROK Z RIZIČNIMI DEJAVNIKI TVEGANJA

Na podlagi »Zakona o celostni zgodnji obravnavi predšolskih otrok s posebnimi potrebami«, ki je v veljavi od 1. 1. 2019, v vrtcu zagotavljamo celostno zgodnjo obravnavo za otroke s posebnimi potrebami in otroke z rizičnimi dejavniki tveganja. Dodatno strokovno pomoč v vrtcu nudi vzgojiteljica predšolskih otrok za zgodnjo obravnavo na podlagi zapisnika oziroma individualnega načrta pomoči družini, ki ga pripravi multidisciplinarni tim (zdravstveni dom, vrtec in starši). Pomoč se izvaja z namenom spodbujanja razvoja šibkih področij skozi otrokova močna področja in interese (skozi prilagojene metode, oblike dela in okolja).

Cilj pomoči otroku je enakovredna vključitev med vrstnike in zgodnja obravnava, ki otrokom v predšolskem obdobju omogoča zgodnje prepoznavanje primanjkljajev in učinkovito premagovanje teh v zgodnjem obdobju.

Vzgojiteljica predšolskih otrok za zgodnjo obravnavo:

Martina Ugovšek                               

Telefon:                                                           

E-naslov:                                                                                                                                                                                                  

w

Svetovalna služba v vrtcu

Tu si lahko prenesete zloženko za starše “Svetovalna služba v vrtcu”, ki jo je izdala Skupnost vrtcev Slovenije.

Otroci s posebnimi potrebami

Tu si lahko prenesete zloženko “Otroci s posebnimi potrebami v vrtcu”, ki jo je izdala Skupnost vrtcev Slovenije.
Dostopnost